Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Rizs a kutyatápokban

Rizs a kutyatápokban

3 hónapja kezdtük kislányomnál a hozzátáplálást és meglepően  sok hasznát veszem olykor a kisállat dietetikus tanulmányoknak. Így jutott eszembe ez a poszt is, amikor számolgattam, hogy a héten mennyiszer volt rizs a köret Boróka heti menüjében. A babáknak javasolt max heti 3-szor rizst enniük, az arzén tartalom miatt. Na de mi a helyzet a kutyákkal?

 

Leginkább a tápokra térek ki, hiszen rengeteg rizs alapú táp van forgalomban. Abban az esetben, ha nem a rizs, rizskeményítő az elsők az összetevők felsorolásában, nem azt jelenti, hogy a tényleges szárazanyag tartalomban így is van- erről itt olvashatsz részletesebben.

A rizs

A rizs az egyik legrégebbi gabonaféle, a világon számos kultúrában több milliárd ember étrendjének alapeleme. Olcsó. De szinte mentes a vitaminoktól, ásványi anyagoktól. Egyetlen értéke, hogy energiát szolgáltat.

A rizs egy szénhidrát, így nincs benne sok más tápanyag. A barna rizs több tápanyagot tartalmaz, mint a fehér rizs. Rostot, mangánt és kis mennyiségű vasat, valamint B-vitaminokat, például niacint tartalmaz. 

 

Mi a gond a sok rizzsel a tápokban?

1. Arzén tartalom

A rizs egy olyan növény amely, rengeteg arzént tud felhalmozni, ez vesebetegséghez, szívizomgyulladáshoz, májbetegséghez vezet, amellett, hogy rákkeltő is.

Az Európai Élelmiszerbiztonság a korábbi évek vizsgálatainak köszönhetően az emberi fogyasztásra szánt rizs arzéntartalmának határértékét 100 ppm (0,01%)-ban korlátozták.

NINCS korlátozása az arzéntartalomnak a tápokban. Különféle tápokat vizsgáltak és vizsgálnak, 2300 ppm arzént tartalmaznak átlagosan, ez 23-szor több, mint amennyi nekünk megengedett! Egy kistestű kutyának sem, de még egy nagytestűnek sem egészséges!

Gondolj bele, mi nem eszünk mindennap minden étkezésre rizst, kutyáink viszont azt a tápot eszik mindennap, éveken át!

Ezért, nem tehetünk hasonlóságot aközött, ha főzöl a kutyusodnak bolti rizst és a tápokban megtalálható rizzsel. Másrészről a tápok átlagosan 70%-a rizs, az otthoni menüknél optimális esetben 25%-a.

Átlagosan tehát az arzén tartalom különbsége:

Lényeges a különbség, ezért, ha otthon főzöl neki, ne ess egyből kétségbe, ha kap rizst a kedvenced!

 

2. Csökkenti a taurinszintet

Igen, igen – de nem a jó értelemben. Egy 2003-as német tanulmány megállapította, hogy „a vér taurin koncentrációja alacsonyabb volt azoknál a kutyáknál, amelyeket teljes kiőrlésű rizst, rizskorpát vagy árpát tartalmazó étrenddel etettek”. Valamint, alacsonyabb volt a metionin és a cisztein vérkoncentrációja is.


A metionin, egy esszenciális aminosav, sok mindenhez szükséges, beleértve a sejtműködést, valamint a glutation és taurin termelődését. A taurin szintén egy aminosav, amelyre a kutyáknak szüksége van a szem egészségéhez, a szaporodáshoz és ami a legfontosabb, a szívműködéshez.

 

3. Cukorbetegség

Igen. A kutya képes megemészteni a rizst és más szénhidrátokat. Míg az emberek az amiláz emésztőenzimet a szájban termelik, a kutyák amilázának java részét a hasnyálmirigy termeli.

Aztán, ha megnézzük, hogyan működik a kutya (és az ember) teste és hogyan dolgozza fel a szénhidrátokat:

- a szervezetnek 8 hormonja van a vércukorszint emelésére éhínség idejére

- de csak egy hormonja csökkenti ez pedig nem más, mint az inzulin. 

A kutyákat elárasztja a feldolgozott szénhidráttartalmú táp, amit a szervezet a felesleget zsírként raktároz el és ez hihetetlen számú túlsúlyos kutyákhoz és emésztési problémákhoz vezet.

A legtöbb száraz állateledel magas arányban szénhidrátot tartalmaz, ami növeli a kutya szervezetének inzulinigényét naponta.  A rizs növelheti a cukorbetegség kockázatát kutyáknál.


A rizsben lévő szénhidrátok meglehetősen gyorsan vércukorrá alakulnak. Az állandó szénhidráttartalmú tápból származó gyors kiugrások növelik kutyád inzulinigényét. Ha ez rendszeres, megterhelheti az inzulint termelő hasnyálmirigyet. 

 

4. Mitotoxin, GMO, peszticid
 

  • A rizs mitotoxinokat tartalmazhat, amelyek a penész és a gombák melléktermékei.

  • A legtöbb rizs genetikailag módosított (GMO), és a GMO-k elpusztítják a jó baktériumokat a kutya bélrendszerében.
  • A peszticideket olyan növényekre permetezzük, mint a rizs.

Többek között ezért áll égnek a hajam a  (papíron) "hiper-szuper extra prémium tápoktól".

Ha a megfelelő tápot keresed kedvencednek, itt találod a tanácsadást!

Tartalomhoz tartozó címkék: #Táp