Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Miből áll egy tápelemzés? Konkrét példával megmutatom!

Miből áll egy tápelemzés? Konkrét példával megmutatom!

Kicsit más tervem volt, de minden áldott nap legalább 3-szor látom a reklámját ennek a tápnak -pedig szinte nem is tv-zek- és mindig felidegesít..

A tápok elemzése elég komplex dolog, a tápválasztó tanácsadásban ehhez még hozzá kell vennem a kutya korát, fajtáját, alap betegségeit, esetleges panaszokat, életvitelét. De amikor megnézek egy tápot „csak úgy” az alábbi pontok a fontosak, hogy ajánlom-e, mi a véleményem:

Tartalom

#Szénhidráttartalom

#2.     Összetevők

#3. Ezeken felül, amit megnézek 1 adott tápban összességében:

1. Szénhidráttartalom


A kutyáknak nincs/minimális az igénye a szénhidrátokra, ezt mutatja az is, hogy az ő nyálukban nincs amiláz enzim, ami a szénhidrátok bontásához kell, az egész feladat a hasnyálmirigyre hárul. Ebből következik, hogy a magas szénhidráttartalom nagyon leterheli az emésztőrendszerüket. A magas szénhidráttartalom (tápokhoz viszonyítva) alacsony minőségre utal. Ennek ellenére rengeteg kutyaeledelben gyakran nagyon nagy százalékban jelen van.

Ennek több oka is van: 

  • A gyártási folyamathoz szükséges
  • Energia forrás
  • Olcsó


Az összes szénhidrát (kivéve a rostokat) végül egyszerű cukorrá bomlik. Fokozott éhség, elhízás, cukorbetegség „jó” alapja.

A termék a számítások szerint 36%-44% szénhidrátot tartalmaz, ízesítésétől függően, elég sok táp rendelkezik hasonló adatokkal, nem kirívóan magas a táp kínálatban, de magasnak számít, illetve fontos az is, hogy milyen szénhidrátokról van szó. Gyorsan felszívódó? Lassú felszívódású? Gyakori allergén? Mennyi fajta növényi forrásból van?

2.     Összetevők

Jelen tápnál:

2.1. Lazac

Örülünk, hogy az első az összetevők között, ám a lazac nedvességtartalma kb 70%, így hiába az első az összetevők felsorolásában a feldolgozás során 70%-át elveszíti, így nem sok marad benne a végén. Ez egy jó kis „csel” a címkék és az összetevők esetében, erről részletesen itt olvashatsz.

2.2. Rizs

NINCS korlátozása az arzéntartalomnak a tápokban. Különféle tápokat vizsgáltak és vizsgálnak, 2300 ppm arzént tartalmaznak átlagosan, ez 23-szor több, mint amennyi nekünk megengedett! Egy kistestű kutyának sem, de még egy nagytestűnek sem egészséges!

A rizsről itt olvashatsz részletesen miért is nem jó, főleg a kutyatápokban lévő.

2.3. Teljes kiőrlésű búza

A búza is olcsó és ellentmondásos gabona. Az energiatartalmán kívül ez a gabona csak szerény tápértékkel bír a kutyák számára.

2.4. Baromfiból származó melléktermékliszt

Ez a vágóhídi hulladék mellékterméke.  A levágott baromfi maradékából készül, miután az összes emberi fogyasztásra szánt részt eltávolították. Pl. láb, csőr, a fejletlen tojásokat és szinte bármi mást. Jártam melléktermék üzemben (ott is az egyik rész húslisztet gyárt állateledelekhez), nem szeretném részletezni mik vannak benne.

 

2.5. Szójaliszt

A szójaolajgyártás mellékterméke, amely gyakrabban fordul elő haszonállatok takarmányában. Bár a szójaliszt 48% fehérjét tartalmaz, ez az összetevő alacsonyabb biológiai értékű, mint a hús, másrészről sajnos elég nagy allergén is napjainkban. Régen, miért nem volt az? Mert nem kaptak a kutyák.

Erősen feldolgozott és gyulladást okoz. Olcsó alternatívája a jobb minőségű állati zsíroknak és olajoknak.

Hatása van még a hormonháztartásra, blokkolja az ösztrogéntermelést, kihat a T3-T4 termelésre, így pajzsmirigy gondokat is okozhat könnyen.

2.6. Marhahús zsír 

 A marhahús zsír (vagy faggyú) bár elég rosszul hangzik, de ez értékelhető alapanyag. Kutyáinknak szüksége van telített és telítetlen zsírsavakra, erről később részletesen.

2.7. Kukoricaglutén, kukorica

Bár a neve tartalmazza, egyébként nem tartalmaz glutént, cserébe nagyon magas a fehérjetartalmú kukorica származék a kukoricaglutén. Közkedvelt fehérje növelő a tápokban.

Ismert, hogy nagy mennyiségű peszticid/gyomirtó szermaradványt tartalmazhatnak. Másrészről nincs jelentős tápértéke.

A többi összetevőt ami kevesebb arányban van benne, most nem részletezem röviden sem, de az árpa, zab, szójabab olaj stb stb mindről nagyon sokat lehetne írni.

3. Ezeken felül, amit megnézek 1 adott tápban összességében:

3.1. Mennyi növényi fehérje forrást tartalmaz?


Számos esszenciális aminosav létezik. Ez azt jelenti, hogy a kutyák nem tudja előállítani őket, és feltétlenül étellel kell őket bevinnie a szervezetébe.

A növények és a gabonák hiányos forrásai azoknak az aminosavaknak, amelyekre a szükségesek. És előfordulhat, hogy nem olyan könnyen emészthetők és használhatók fel, mint az állati fehérjék.

Az állateledel-gyártók azonban természetesen nagyon szeretik a növényi alapú fehérjéket, mert sokkal olcsóbbak, mint az állati fehérjék. Ezért megpróbálják ezeket a rossz minőségű összetevőket felhasználni a táp fehérjetartalmának növelésére. Ez segít abban, hogy az eledel a lehető legolcsóbban megfeleljen a minimális követelményeknek. Ebben a tápban 5 féle növényi fehérjét használnak.
 

3.2. Milyen zsírokat tartalmaz? Van-e benne gyulladást okozó?

A kutyáknak megfelelő zsírra szükségük van. A legtöbb állati zsír telített zsírsav. A telített zsírsavak biztosítják a szükséges energiát, és fontos azért, mert sok vitamin zsírban oldódó például az A, D, E és K. A túl sok telített zsírsav viszont nem jó, hiszen például gyulladást okozhatnak.

Másrészről a kutyáknál az esszenciális zsírsavak (amit az eledelükkel kell bevinniük) azok többszörösen telítetlen zsírsavak. Ez a táp „nagyon” feldolgozott és gyulladást okozó zsírokat is tartalmaz.

3.3. Feldolgozása, gyártása

A tápok gyártásának többféle módja van: extrudálás, hidegensajtolás, fagyasztva szárítás. Azok a tápok amelyek extra feldolgozottak, elveszítik a beltartalmi értékek nagy részét. A tápok egyes összetevőit a feldolgozás során többször felmelegítik, ami jelentős enzim-, vitamin-, aminosav- és fitonutriens-veszteséget okozhat. 

3.4. Hozzáadott vitaminok, ásványi anyagok

A feldolgozási módhoz kapcsolódóan természetesen ha az értékesebb összetevők elveszítik az „értékeket” hozzáadott szintetikus formában pótolják őket, hiszen a minimum előírásoknak meg kell felelni. Ahogy sokszor említettem már, szintetikus formában nem úgy hasznosulnak a vitaminok, ásványi anyagok, ahogy természetes formájukban. Ez a táp túlzott ásványi anyagokkal és vitaminokkal van dúsítva (az a rengeteg olcsó növényi forrás nem fedezi a minimumot).

Idén februárban Amerikában egyes fajtái ennek a tápnak visszahívásra kerültek, túlzott D-vitamin szint miatt.. Ez könnyen megesik, ha nem természetes vitaminokkal, ásványianyagokkal pótolják a hiányt.

 

3.5. Összetevők biztonsága

Alapvetően is fontos, de például olyan kedvenceknél akik allergiásak, vagy egyes betegségeknél fontos szempont, hogy vannak-e olyan összetevők az adott tápban, amelyek nagy valószínűséggel gén módosítottak vagy a ki vannak-e téve pl. gyomirtóknak, permetszereknek. Ebben a tápban az első 5 összetevő (amely a legtöbb része a tápnak) között szerepelnek ilyenek.

3.6. Hozzáadott ízek

Ha természetes aromát tartalmaznak a tápok, amellyel ízletesebbé teszik azt. De a természetes íz gyakran vagy MSG, vagy állati eredetű, mindkettő alacsony minőségű összetevő, korlátozott biztonsági vizsgálatokkal. Ebben a tápban van.
 

3.7. Menadiont tartalmaz-e?

A menadion a K-vitamin szintetikus formája, amely nem szükséges a kutyaeledelekhez (az AAFCO szerint sem). Összefügghet az immunrendszer működési zavarával, a sejtek oxidatív károsodásával, májtoxicitással és allergiás reakciókkal. Ez a táp tartalmaz.
 

3.8. Hozzávalók felosztása

Visszakapcsolnék a szénhidrát tartalomra, tehát a tényleges szárazanyag tartalma a tápnak: szénhidrát, fehérje és zsír, illetve, hogy ezek mikből tevődnek össze, könnyen emészthetőek-e, hogy hasznosul stb.

3.9. Az Omega-6 és az Omega-3 aránya

Ezen zsírsavak megfelelő aránya azért fontos, mert a túl nagy Omega-6 túlsúly kedvez a gyulladásoknak, allergiáknak és csökkenti a jó koleszterin szintet is. A nemzetközileg elfogadott arány Omega 6-Omega 3 5:1, allergiás manóknak a 2:1- hez a javasolt. Ennél a tápnál nincs feltüntetve, ami nem túl jó hír.

És ezeket még a kutyustól függően bőven lehet bővíteni és elemezgetni.

A tápválasztás során ezt a jelenlegi tápotokkal és a javasolt általában 3 táppal is elkészítem, a lehetőségekhez képest (pl. kutyus problémái) igyekszem olyan tápot is javasolni, ami nem horror áron van, de mégis jobb, mint a jelenlegi. Hiszen, ha már kicsit is jobb, sokat tettél kutyád egészségéért!

Vélemények a témában a pro plan tápokról :

https://www.dogsnaturallymagazine.com/purina-pro-plan-dog-food-review/

https://www.petfoodreviews.com.au/purina-pro-plan-dog-food-review/

https://www.dogfoodadvisor.com/dog-food-reviews/purina-pro-plan-dog-food-dry/

 

Tartalomhoz tartozó címkék: #Táp