Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Aminosavak a kutyáknak

Aminosavak a kutyáknak

Mik azok az aminosavak? Miért fontosak a négylábúaknak (is)?

Esszenciális vagy nem esszenciális aminosav? Mit is jelent?

Ehetnek a kutyák túl sok fehérjét (vagy túl keveset)?

Növényi vs állati fehérjeforrás?

 

 

Mik azok az aminosavak? Miért fontosak a négylábúaknak (is)?

 

A tápanyagoknak hat fő csoportja van: fehérje, zsír, szénhidrát, vitaminok, ásványi anyagok és víz.

Egy élelmiszer energiatartalmát (kalóriában mérve) az határozza meg, hogy az élelmiszer mennyit tartalmaz az első három elemből. A vitaminok és ásványi anyagok szintén nélkülözhetetlenek számos testfunkcióhoz, és mivel a kutya testének körülbelül 70 százaléka vízből áll, ez is kritikus pont.

Az aminosavak a fehérjék építőkövei, és az izom- és szövetépítés jelentős részét képezik. A sejtekben zajló egyéb metabolikus folyamatokban is kulcsszerepet játszanak. Az ételek különféle kombinációban tartalmaznak aminosavakat, ami így befolyásolja a minőségét, és hogy a testük hogyan használja majd fel azokat.  Minden aminosav nagyon specifikus és egyedi szerepet játszik a testben.

 

Esszenciális vagy nem esszenciális aminosav? Mit is jelent?

 

 

Az aminosavakat 2 fő csoportba oszhatjuk kedvenceinknél is, esszenciális (létszükségletű) és nem esszenciális (nem létszükségletű) aminosavakra.

A nem esszenciális aminosavakat a kutyád szervezete állítja elő,  a szervezetében rendelkezésre álló nitrogén- és szénforrásokból endogén módon, ezért nincs feltétlen szükség rájuk a négylábú étrendjében.

8 aminosav esszenciális, mivel azokat a kutyák szervezete nem tudja előállítani, ezért csak a táplálékából nyeri őket.

 

Fehérjék? Aminosavak? Hogy is van ez?

 

A legtöbben általában a fehérjére összpontosítanak, amikor eldöntik, hogy milyen tápot válasszanak a kutyájuknak, ami egyrészről jó kiindulás, hiszen elengedhetetlen egy kiegyensúlyozott étrendben.

Az FDA szabályozása szerint legalább 20% fehérjét kell tartalmazni a tápoknak, amit a csomagoláson feltüntetnek.

Ahogy már sokszor írtam, sajnos a legtöbb esetben, nem a feltüntetett hús biztosítja ezt a fehérje arányt, hiába csilli-villi a csomagolás, hiába a 80% hústartalom- nem mindegy hogy a hús nyers vagy feldolgozott állapotára vonatkozik stb. De az aminosavak szempontjából a lényeg, hogy nem mondja meg, hogy a szükséges aminosavak jelen vannak-e az adott fehérjében.

 Ez azért fontos, mert kutyád szervezete ezt a fehérjét aminosavakra bontja, és szükség szerint felhasználja.

Ebben a cikkben megvizsgáljuk azt a nyolc aminosavat, amelyek nélkülözhetetlenek a kutyusok egészségéhez, és azt, hogyan biztosíthatod neki, hogy megkapja őket.

 

Esszenciális aminosavak

 

 

Az alábbiak létfontosságúak kutyusod egészsége szempontjából, és amelyeket az étrendjükből kell bevinniük:

1.Arginin

Az arginin egy bázikus aminosav, amely a legtöbb fehérjében jelen van. Létfontosságú része az immunrendszer működésének és a gyulladáscsökkentésnek, valamint fontos a véráramlás szabályozásában is. Serkenti az olyan hormonok felszabadulását, mint az inzulin és a gasztrin.

Az arginin elegendő mennyiségben megtalálható a legtöbb állati forrásban és növényi fehérjében, például: sertés, csirke, pulyka, marha, lazac, quinoa, zab, rizs, chia mag (erről részletesebben itt), Spirulina alga.

https://www.biozoo.hu/bio-spirulina-alga-kutyaknak-100-g-barf-love?p_id=886036

2.Hisztidin

A hisztidin fontos szerepet játszik az oxigéncserében a kutya tüdejében és más szövetekben, és nagy szerepet játszhat az immunrendszer működésében is. A hisztidin hiánya fogyást, letargiát és csökkent étvágyat okozhat.

Megfelelő mennyiségben megtalálható a legtöbb növényi és állati fehérjében, beleértve az izomhúst és a tojást is, például: sertés, marhahús, bárány, csirke, pulyka, hal, magvak, rizs, quinoa, hajdina.

 

3. Izoleucin, leucin és valin

Az elágazó láncú aminosavak, az izoleucin, a leucin és a valin mind befolyásolják a fehérjeszintézist, és nélkülözhetetlenek az izomlerakódáshoz. Azok a kutyák, amelyek hiányt szenvednek ezekben az elágazó láncú aminosavakban, gyorsan elveszítik étvágyukat és súlycsökkenést tapasztalhatsz, és ez akár májbetegséghez is vezethet.

Megtalálható például: csirke, marhahús, sertés, tonhal, quinoa, hajdina.

4. Lizin

A lizin fontos szerepet játszik az energia-anyagcserében, a DNS-replikációban és a sejtanyagcsere szabályozásában. Elegendő mennyiségben ez az aminosav található a legtöbb állati fehérjében, beleértve a tojást és a tejtermékeket, például: sertés, csirke, hal, spenót

5. Metionin és cisztein

A metionin és a cisztein kéntartalmú aminosavak, a cisztein pedig a metioninból szintetizálódik a kutya szervezetében. Mindkét aminosav nélkülözhetetlen a normál növekedéshez, és segít szabályozni számos sejtreplikációs folyamatot. Ezen aminosavak hiánya súlycsökkenést, csökkent étvágyat és esetleges bőrgyulladást okozhat.

Magasabban arányban tartalmazza például: lazac, tőkehal, tojás, makréla, csirke, marha hús.

6. Fenilalanin

Ez az aminosav elengedhetetlen az izomszövet normál növekedéséhez és a hormonszabályozáshoz, és a kutya szervezetében tirozinná alakul. Ezenkívül a melanin előfutára a kutya szőrében, és a fekete szőrű kutyáknál kétszer akkora mennyiségre van szükség. Ennek hiánya a kutya szőrének kivörösödését, súlycsökkenést és csökkent étvágyat okozhat. Megtalálható többek között a hajdinában, quinoaban, marha, pulyka, máj, csirke.

7.Treonin

A treonin szükséges aminosav a kutyák fehérje felépítéséhez, és segít szabályozni a normál élettani funkciókat, például az inzulin felszabadulását. Ennek az aminosavnak a hiánya fogyáshoz és étvágycsökkenéshez vezethet.

Megfelelő mennyiségben megtalálható az állati fehérjékben, valamint gabonákban, például: hajdina, árpa, tojás, fürj tojás, sertés, halak.

8. Triptofán

A triptofán szükséges a kutyák normál növekedéséhez, és a niacin (B3 vitamin), a szerotonin és a melatonin (egy hormon) előfutára. Nyugtató hatással van a kutyákra, és akár csökkentheti is az agresszív és túlzottan izgató viselkedést, ha kiegészítőkben használják.

Megtalálható például: tojás, csirke, pulyka, banán, zab.

 

Ehetnek a kutyák túl sok fehérjét (vagy túl keveset)?

 

 

Most, hogy az összes esszenciális aminosavat megismerted, amelyekre a kutyádnak szüksége van az étrendben, és amelyek ideálisan állati fehérjékből származnak, lehet, hogy túl sok a jó?

 A kutyáknak jó minőségű fehérjére van szükségük az étrendjükben, a túl sok viszont egészségügyi problémákat okozhat.

Itt (is) megemlíteném, hogy a húsok, nem 100% fehérjéből állnak!

Például:

A kutyák a bevitt fehérjéknek csak egy bizonyos százalékát tudják felhasználni, a többit pedig energiaként le kell bontani, tárolni. A fehérjelebontás összes melléktermékét a máj (is) feldolgozza, és a túl sok fehérje hatására a kutya mája sokkal nehezebben fog dolgozni. A nagy mennyiségű fehérje kutyádnál elhízását, sőt vérproblémákat, például hiperkalémiát is okozhat.

A túl kevés fehérje- ez a gyakoribb eset, köszönhetően a rossz beltartalmú tápok csoda marketingjének- súlyos egészségügyi problémákat is okozhat. Az egészségre gyakorolt ​​hatások a száraz és durva szőrzettől, az alacsony energiaszinttől és a bőrproblémáktól a súlyosabb állapotokig terjedhetnek, mint például a csont- és izomfejlődés.

 

Növényi vs állati fehérjeforrás

 

Minden esszenciális aminosav megtalálható a növényekben, például a gabonafélékben és a hüvelyesekben, de vajon ezek megfelelő helyettesítői az állati eredetű fehérjéknek? Röviden: NEM!!!, mert az állati eredetű fehérjéket „teljes” fehérjéknek tekintjük.

Ez azt jelenti, hogy az állati fehérjék aminosavakat tökéletes arányban biztosítják a kutyák számára, és jól emészthetők, így könnyen felszívódnak. Sokszor kitértem már rá, hogy a túlzott növényi fehérjék bevitele a kutyáknál rengeteg egészségügyi gondot okoz, a legismertebb a hasnyálmiriggyel kapcsolatos problémák. A hasnyálmirigy által termelt emésztőenzimek mennyisége nem megfelelő a magas növényi alapú táplálék emésztésére és borzasztóan leterheli az emésztőrendszert, pocakot. Például az ember nyálában található amiláz, a szénhidrát bontáshoz szükséges enzim. Kutyák nyála nem tartalmazza, így ez teljes mértékben a hasnyálmirigyre hárul.

Ne higgy a tápok csilli-villi csomagolásának, marketingjének- kérj segítséget tápválasztásban vagy tápelemzésben itt vagy alaposan járj utána, képezd ki magad mi is a ténylegesen jó kutyusodnak!

Tartalomhoz tartozó címkék: #Táp