Aszalt/szárított jutifalatok kutyáknak házilag
A csemegék készítése kutyáinknak szórakoztató, költséghatékony de időigényes is lehet. Az aszalt kutyacsemege azonban csak abból áll, hogy felszeleteljük a húst, a gyümölcsöt vagy a zöldséget, majd a szárítóba vagy sütőbe helyezzük, és egy bizonyos ideig hagyjuk. Tehát összességében sok idő, mivel alacsony hőfokon készítjük, de macera nagyon kevés van vele.
Hogyan készítsünk aszalt jutifalikat?
A csemegék készítése kutyáinknak szórakoztató, költséghatékony de időigényes is lehet. Az aszalt kutyacsemege azonban csak abból áll, hogy felszeleteljük a húst, a gyümölcsöt vagy a zöldséget, majd a szárítóba vagy sütőbe helyezzük, és egy bizonyos ideig hagyjuk. Tehát összességében sok idő, mivel alacsony hőfokon készítjük, de macera nagyon kevés van vele.
Valószínűleg láttál már szárított/aszalt gyümölcsfalatkákat a boltokban, ezt négylábú verzióban is könnyedén elkészítheted.
A szárított jutik előnyei
►A hús alacsony hőfokon való szárításakor a hús értékes tápanyagai, vitaminok kevésbé vesznek el, szemben a magas hőfokon való kezeléssel pl. főzés.
►A finomságokat sokkal könnyebb tárolni, mint a nyers finomságokat, és sokkal tovább tartanak, ha helyesen tároljuk
►A saját csemege elkészítésének költsége sokkal alacsonyabb, mint a vásárolt finomságoké, még akkor is ha nem sütőt használsz, hanem beruházol egy szárítógépbe.
Például 1 kg marhamáj 790 ft-ba került (barf boltban), ebből kb 400 gramm szárított falatka készült- ennek elkészült verziója boltban vásárolt ára kb 3000 Ft.
►Összetevők: Amikor saját alapanyagokat vásárolsz, húst, zöldséget, gyümit pontosan tudod mit tartalmaz a finomság, így allergiás, kényes pocak esetén is tudsz olyat készíteni, ami jó kiskedvencednek.
►Kevés energia befektetés: Az egész folyamat valójában nagyon egyszerű, csak szeleteljed fel, és tegyed be a szárítóba vagy a sütőbe.
►Kevés mosogatás, egyszerűség: Amit szeretek a szárított finomságokban, az az, hogy nagyon kevés a mosogatás! Ahhoz képest, hogy sütiket vagy muffinokat, kekszet sütünk a kutyának, nincs sok elmosnivaló. Csak a kés, majd a szárító tálcái, amelyek könnyen és gyorsan moshatóak.
Ezenkívül a szárítónak időzítője is van, és magától kikapcsol, ha kész, így éjszaka is készülhet.
Mennyi ideig tart az elkészítése?
Sok minden attól függ, hogy milyen vastag az adott alapanyag, mennyi a víztartalma, így ez igen változó, nagyjából azonban elmondható, hogy 8-16 óra között.
A lenti recepteket hétvégén készítettem, ihletadónak, mindegyikéhez megadtam a pontos időzítést, hogy segítsek az indulásban, de hidd el hamar kitapasztalod Te is!
Készíthetsz szárított jutikat a sütőben?
Sütőben is lehet finomságokat készíteni. A folyamat nagyjából ugyanaz, csak figyelj arra, hogy zsírpapírral bélelt tepsit használj hozzá!
Tartsad a sütőt a lehető legalacsonyabban, ez azt jelenti, hogy 50-70 celsius fokon. Vannak, akik azt is javasolják, hogy hagyjad kissé nyitva a sütő ajtaját is- nekem ez nem jött be, az egész lakásban máj szag terjengett.
Ezután félóránként meg kell forgatni őket, amíg meg nem száradnak ropogósra.
Pár ötletmerítő tipp:
Íme pár tipp, de a határ a csillagos ég hús "alkatrészekben", zöldségekben, gyümölcsökben!
Marhamáj falatkák
• Kockázd fel a májat
• Helyezzed a szárítótálcára úgy, hogy az egyes falatkák között kis rés mindenképp legyen.
• Kapcsold be 65 fokra, és állítsad az időzítőt 9 órára.
Megjegyzés: 5, 6, 7 stb. óra elteltével bármikor tesztelheted őket.
Szárított csirkenyak
• Kapcsold be 70 fokra és állítsad be az időzítőt 7 órára és mehetnek is a nyakak a tálcára!
Megjegyzés: Az idő nagyban függ a csirkenyak méretétől vastagságától
Aszalt banán
- Ha van zöldség szeletelőd azzal, vagy pedig késsel vékony szeleteket vágj! A hajszálvékony szelet könnyen beleragad a tálcába- így azt nem javaslom.
- Kapcsold be 55 fokra és 12 órára
Szárított nyúl mell
- Mosd meg, hagyjad megszáradni
- Szeld annyira vékonyra, amilyenre csak tudod, nekem kb 0,5 cm vastagságúak
- Kapcsold be 55 fokra, és állítsad az időzítőt 14 órára.