Tápokról
A legtöbb tápra jellemző: magas szénhidráttartalom, alacsony nedvesség és rossz minőségű protein tartalom. Ami amellett, hogy nem is hangzik túl jól, a legkevésbé sem egészséges a kutyáknak. Borzasztóan sok elhízott kutyus van, ami nem csupán kellemetlen kedvencünknek, sok egyéb más betegséget is hoz magával.
Az elmúlt években nagyon sok fejlődésen mentek át a tápok, a feldolgozástól kezdve a tartósítószereken át az újabb adalékanyagokig. Ami nem feltétlen pozitív irányt jelent.
Részletesebben:
Alacsony minőségű gabonák (pl. kukorica, búza, rizs),például egy kis penészes vagy génmódosított gabona hozzáadását a táphoz jelenleg semmi sem tiltja, arról nem is beszélve, hogy a kutya nem tudja megemészteni a legtöbbet.
Attól, hogy gabonamentes- még rengeteg szénhidrátot tartalmaz, ami leterheli az emésztőrendszerét.
Rossz minőségű protein- a tápokon gyakran látni, hogy 80%-os hústartalommal rendelkezik, ez részben igaz. Csak éppenséggel a nyers húsra vonatkozik feldolgozás előtt, ha már főztél húst, tudod, hogy sok vizet (is) veszít. Na de akkor honnan a többi protein? Növényekből. Például a kukorica glutén nevével gyakran találkozhattok, amiről azt kell tudni, hogy bár a neve nem azt sugallja, de nem tartalmaz glutént, így bátran használhatják gluténmentes tápoknál is.
A kukorica glutén nem más, mint a kukorica feldolgozása során nyert "melléktermék", fehérjék összessége. Éppen ezért igen közkedvelt a takarmányoknál, tápoknál, hiszen 58-68 % közötti a fehérje tartalma. Ezzel már fel lehet turbózni egy tápot, igen.
A gabonák mellett sajnos a hús is sok gyártónál elég kétes eredetű. Különböző vágóhídi melléktermékek, mondhatnám hulladékok. Vagy olyan állatokból, akik sosem láttak napfényt, nem legeltek füvet, pl. ketrecben tartott takarmányon élő baromfiak. (EZ sem minden gyártóra igaz)
Bármilyen eljárással is készül a táp, a hőkezelés része a folyamatnak, így a vitaminok és ásványi anyagok nagy része odalesz, éppen ezért a végén adják hozzá a "kárpótlást". Itt a kérdéses rész, hogy szintetikus vagy természetes vitaminok formájában, illetve hogy a meghatározott átlag mérték, az én kutyámnak is jó?
Az oxidáció miatt különböző mesterséges tartósítószereket alkalmaznak. Például: BHA, BHT (elismerten karcigonén anyagok), vagy ilyen volt az ethoxiquin (már betiltották), amely lényegében egy növényvédő szer. Az emberi fogyasztásra szánt élelmiszerekéhez képest, a 15 szörösét tehetik a tápokba. Az ehhez kapcsolódó pl máj problémákat, folyamatosan jelentik be FDA szervezetének.
És nem utolsó sorban a hiper szuper hipoallergén tápok- EZEK lényegében annyit tesznek, hogy egy féle hús van bennük, vagy hidrolizált formában. De a legtöbb kutyus a minden másra lesz érzékeny, nem feltétlen a húsra. Hipollaergén táp megnevezés az lehet, amit a gyártó annak vél.
Az én szemem fénye francia bulldog, egy évig tápot evett.
Válogatott? Igen. Pukizott? Igen. Sok volt a kaki? Igen. Fel volt fújódva gyakran? Igen. Allergiás volt? Igen, mindenre is.
Amióta nem tápot eszik, ezek megszűntek, csak úgy, mint sokatoknál, akikkel dolgoztam. Az egészségük ott kezdődik, ha az emésztő rendszerük, immunrendszerük rendben van és amíg ilyen "szabályozás" van a tápgyártókra, problémás kiskutyáknak tudni tudok javasolni- de attól nem oldódik meg a probléma!